Rozwód

Rozwód

Rozpad związku małżeńskiego to z pewnością jedno z najtrudniejszych doświadczeń oraz przeżyć dla każdego człowieka – dlatego też, do postępowania rozwodowego należy odpowiednio oraz właściwie się przygotować – nie tylko pod względem formalnym, ale i emocjonalnym – po to, aby przeprowadzić je z jak najmniejszą szkodą zarówno dla rozwodzących się małżonków, jak i dla ich wspólnych małoletnich dzieci.

Wbrew powszechnemu poglądowi, w postępowaniu rozwodowym Sąd nie orzeka tylko i wyłącznie o tym, czy i który z małżonków jest winien rozpadowi związku małżeńskiego, ale i decyduje o wielu innych, równie istotnych kwestiach, dotyczących małoletnich dzieci – takich, jak miejsce ich stałego zamieszkiwania, zakres władzy rodzicielskiej przysługującej każdemu z rodziców nad ich małoletnimi dziećmi, sposób oraz wymiar kontaktów dzieci z ich drugim rodzicem czy też wysokość alimentów na rzecz dzieci.

W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest rozważenie orzeczenia separacji zamiast rozwodu – dzięki temu małżonkowie zyskują czas, aby móc się zastanowić nad dalszym losem i przyszłością ich małżeństwa oraz ostatecznie zdecydować, czy chcą jeszcze „zawalczyć” o naprawienie swoich więzi i relacji w związku, czy też jednak definitywnie chcą się rozwieść.

Należy jednocześnie pamiętać i o tym, że każde rozstrzygnięcie Sądu w postępowaniu rozwodowym (lecz dotyczące małoletnich dzieci) można w późniejszym czasie zmienić w postępowaniu przed Sądem Rejonowym – zarówno w zakresie miejsca zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej, kontaktów dzieci z ich drugim rodzicem, tzw. istotnych spraw dziecka, jak i alimentów. Jedynym wymogiem jest zmiana okoliczności oraz stanu faktycznego w danej materii od czasu orzekania przez Sąd Okręgowy w postępowaniu rozwodowym.